Instytut Medycyny Weterynaryjnej

Kontaktul. Gagarina 7, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 22 31
+48 56 611 30 93
e-mail: cw@umk.pl

Profesor Mariusz Skowroński członkiem Rady Dziedzinowej Nauki o Życiu (NZ)

Zdjęcie ilustracyjne
dr hab. Mariusz Skowroński, prof. UMK fot. Nadesłane

Dr hab. n. wet. Mariusz Skowroński, prof. UMK jest Kierownikiem Katedry Nauk Podstawowych i Przedklinicznych Instytutu Medycyny Weterynaryjnej Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych.

Ukończył studia na kierunku weterynaria w Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. Pracował jako asystent w Katedrze Farmakologii Uniwersytetu Tokushima w Japonii, gdzie uzyskał stopień doktora. W latach 2000-2018 pracował jako adiunkt i profesor uczelni w Katedrze Fizjologii Zwierząt UWM w Olsztynie. W latach 2004-2005 pracował jako adiunkt w The Water and Salt Research Center Uniwersytetu Aarhus w Danii. Stypendysta Fuji-Otsuka International Exchange Program i The Human Frontier Science Program Organization (HFSP). Był profesorem wizytującym na Uniwersytecie Aarhus i Aalborg w Danii.

Był kierownikiem i głównym wykonawcą projektów krajowych i zagranicznych finansowanych m in. przez NCN, PBZ-KBN oraz 6. grantów Ministerstwa Nauki, Sportu i Kultury Japonii. Obecnie realizuje projekt NCN i jest wykonawcą-ekspertem Probios Sp. z o. o. projekcie współfinansowany przez UE z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Pełni funkcję wiceprzewodniczącego olsztyńskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Fizjologicznego, członka Towarzystwa Biologii Rozrodu i Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych. W latach 2014-2019 był członkiem Krajowej Komisji Etycznej Do Spraw Doświadczeń na Zwierzętach przy MNiSW.

Jego prace badawcze obejmują fizjologię i patofizjologię człowieka i zwierząt. Główne zainteresowania badawcze dotyczą: roli akwaporyn (AQP) w układzie rozrodczym człowieka i zwierząt, regulacji funkcji wydzielniczych ślinianek przyusznych szczura ze szczególnym uwzględnieniem roli AQP5 i drogi jej przemieszczania w komórkach ślinianki, określenie roli AQP 7 i 9 z wykorzystaniem myszy z wyciszonym genem, roli genów markerowych w oocytach i komórkach ziarnistych.

Współpraca naukowa: Katedra Biomedycyny, Wydział Medyczny, Uniwersytet Aarhus w Danii, Katedra Nauk o Zdrowiu i Biotechnologii, Wydział Medyczny, Uniwersytet Aalborg w Danii, Katedra Farmakologii, Wydział Stomatologiczny, Uniwersytet Tokushima w Japonii, Katedra Biochemii i Biologii Komórki, Wydział Medyczny, Kyungpook Uniwersytet w Dageu, Korea Południowa, Katedra Anatomii, Katedra Histologii i Embriologii, Wydział Lekarski II, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Katedra Fizjologii Człowieka i Katedra Zdrowia Publicznego, Higieny i Epidemiologii, Wydział Lekarski , CM, UWM w Olsztynie.

pozostałe wiadomości