Instytut Medycyny Weterynaryjnej

Kontaktul. Gagarina 7, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 22 31
+48 56 611 30 93
e-mail: cw@umk.pl

prof. dr. hab. Chandra S. Pareek z grantem OPUS 22+LAP

Zdjęcie ilustracyjne
fot. Andrzej Romański

Mamy zaszczyt poinformować, że międzynarodowy projekt badawczy pt. "Wielopoziomowa analiza molekularna hepatoprotekcyjnego działania ziół leczniczych w przeciwdziałaniu dysfunkcjom wątroby wywołanym przez aflatoksynę B1, in-vivo na modelu świńskim oraz in-vitro w hepatocytach człowieka i świni", którego Koordynatorem jest pracownik Katedry Nauk Podstawowych i Przedklinicznych, prof. dr hab. Chandra S. Pareek, został dofinansowany przez NCN kwotą ponad 3 mln  365 tys. zł - najwyższą w tej edycji konkursu.

W skład multidyscyplinarnego, międzynarodowego konsorcjum, którego liderem jest Wydział Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych UMK, wejdą również: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Polska Akademia Nauk, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie oraz niemiecki partner - Research Institute for Farm Animal Biology (FBN) w Dummerstorfie.

Projekt zakłada przeprowadzenie badań modelowych in-vivo na zwierzętach oraz in-vitro na liniach komórkowych hepatocytów świńskich i ludzkich. Rozpowszechnienie chorób metabolicznych związanych z zaburzeniami funkcjonowania wątroby wymaga coraz większych nakładów na leczenie na całym świecie. Rozwój przewlekłych chorób wątroby jest powiązany z zaburzeniami układu immunologicznego oraz indukcją stanów zapalnych. Dlatego też nie jest niczym zaskakującym, że osoby z chorobami wątroby mogą być bardziej narażone na wystąpienie działań niepożądanych podczas zakażenia SARS-CoV-2. Niektóre badania nad COVID-19 wskazują również, że osoby zakażone wykazują nieprawidłowe wyniki testów oceniających czynności wątroby, co sugeruje możliwy bezpośredni wpływ wirusa SARS-CoV-2 na uszkodzenie wątroby. Na to, jak funkcjonuje wątroba, oprócz genów, środowiska, infekcji patogenami, tego, co jemy, ile jemy, ma też jakość spożywanego pożywienia, w tym niestety też ewentualna obecność toksycznych substancji.

pozostałe wiadomości